Obecní knihovna Bačkov

Knihovnice: paní Alena MOTEJLOVÁ

Sídlo knihovny: Bačkov 38, 582 91  Bačkov
                          v 2. poschodí kulturního domu, poslední dveře vlevo

Otevírací doba: každý lichý kalendářní týden v pátek 18 - 19 hodin


O knihovně

V pamětní knize Bačkova je první zmínka o knihovně roku 1934. Na schůzi 23. 2. projevilo tehdejší zastupitelstvo nespokojenost s dosavadním knihovníkem. Proto o měsíc později zvolili novým knihovníkem pana Františka Kalinu.
Dne 7. 7. po vysvěcení kaple a ustanovení tohoto dne, dnem pouti, bylo na zahradě pana Kafky sehráno divadlo ,,Pod tou naší lípou´´. Čistý výnos 160 kč byl věnován na zakoupení knih.
Od té doby se vystřídalo na desítku knihovníků a knihovna několikrát změnila své působiště.Od roku 2000 se knihovna nachází v prvním patře kulturního domu. Je prostorná se 6 stoly a 26 studijními místy.
V roce 2012 byla knihovna přemístěna do zrekonstruované místnosti, kde máme nový nábytek. Prostor knihovny se zmenšil, ale zútulnil. Pro čtenáře máme stůl se šesti studijními místy. Vzhledem k návštěvnosti knihovny je toto dostačující. V případě potřeby je možné doplnit o o další místa.
Koncem roku 2000 čítal knižní fond 228 titulů. Díky dárcům z řad čtenářů, nejen místních, se knižní fond rozšířil na 1051 titulů. Dvakrát ročně využíváme výměnné fondy z knihovny Golčův Jeníkov. Tím je čtenářům umožněn širší výběr. Od roku 2014 došlo ke změně. Knihy nám zapůjčuje okresní knihovna Havlíčkův Brod. Čtenáři si také mohou zapůjčit časopisy a mají zpřístupněný internet. Pro nejmladší máme několik leporel a dětský koutek. Zde se mohou zabavit, aby si maminky mohly v klidu vybrat tu pravou četbu.
V současnosti knihovna registruje cca. 25 čtenářů, většina čtenářské populace je z řad žen. V knihovně můžete vybírat nejméně ze 600 titulů krásné a naučné literatury. Dvakrát ročně jsou v knihovně obměňovány knižní tituly prostřednictvím výměnných balíků po 200 knihách. Službu výměnných balíků knih zajišťuje Krajská knihovna.

Nezapomeňte, že Kniha je nejlepší přítel člověka, tak si ho přijďte vybrat z široké nabídky i vy.  

Vladimíra Konfrštová        


Akce spolupořádané Obecní knihovnou Bačkov

1. 7. 2023 se v podvečerních hodinách konalo posezení nad Kronikou Obce Bačkov

Pořádání akce se chopil kolektiv knihovnice paní Alena Motejlová, kronikářka Alenka Kovaříková, Maruška Novotná a Líba Vacíková. Dvě poslední jmenované s nápadem na pořádání takové akce přišli a na přípravách intenzivně pracovali. Ženy rovněž zajistili občerstvení ve formě doma pečených zákusků a koláčků.

Pořadatelé i návštěvníci přinesli na posezení kromě obecních fotografií rovněž fotografie ze svých domácích fotoalb a sbírek.

Akce se setkala s nadšenými ohlasy zúčastněných, kteří vydrželi v hojném počtu do pozdních večerních hodin. Všichni se těší na příští obdobné posezení.